Mikro İhracat Yapmaya Başlamak için Bilmeniz Gerekenler | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Mikro İhracat Yapmaya Başlamak için Bilmeniz Gerekenler

Mikro ihracat; internet satışları ve e-ticaret anlayışının yaygınlık kazanması ile birlikte gündeme gelen konulardan bir tanesi olmuştur. İşletmelerin -ister küçük çaplı olsun ister büyük çaplı- dünyaya açılma arzusu ile gerçekleştirdikleri satışlar için bu ihracat türünün vazgeçilmez bir seçenek olduğu ifade edilmelidir.

Siz de mikro ihracat ayrıcalıkları ile ürün satışı gerçekleştirerek dünyaya açılmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey mikro ihracat ile ilgili bütün detayları öğrenmek olacaktır. Sonrasında ihracat yapmak oldukça basit ve kârlı bir sürece dönüşecektir. Şimdi gelin mikro ihracatın ne olduğu ve nasıl yapılabileceğine daha yakından bir göz atalım!

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kavramı, ihracatın belirli sınırlar altında gerçekleşmesi ile ortaya çıkan bir uluslararası alışveriş anlayışıdır. İhracat bir ülkeden başka bir ülkeye mal gönderilmesi olarak tanımlanırken mikro ihracat da belirlenmiş sınırlar dikkate alınarak daha düşük seviyelerde ihracat yapılmasıdır. Yani ihracat yapılırken boyutlar, ağırlık ve değer bakımından mikro ihracat için belirlenmiş sınırların altında kalan ürünler için mikro ihracat yapılabilir.

Mikro ihracat yapabilmek için sahip olmanız gereken niteliklere bakıldığında ise bir ihracatçı firma gibi ihracatçı birliklerine kayıt olmanız gerekir. Bu nedenle ilk ve en önemli konu bir ihracatçı birliğine kayıt olmaktır. İhracat birlikleri bölgelere ayrılmış ve ihracatçıların bir arada olduğu topluluklardır. Bu toplulukların hangisine kayıt olmanız gerektiğini bulunduğunuz ilin bağlı olduğu birliği araştırarak öğrenebilirsiniz.

İhracatçı birliğine kayıt dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bir gümrük beyannamesi açılmayacağı için harcamalarınız daha az olacağı gibi gümrük müşaviri ile iletişime dahi geçmenize gerek kalmayacaktır. Nakliyeci firma tarafından gerçekleştirilecek olan gümrükleme sayesinde size ürünü yurt içinde gönderiyormuş gibi hazırlamak kalır.

Tabii işinizi kolaylaştıracak farklı detaylar da mevcut. Firmanız için yurtdışında banka hesabı açmak yapılacak para transferlerindeki masrafları minimuma indirebilir.

Mikro İhracat Sınırları ve Ürün Göndermek

Mikro ihracat yapmak isteyen bir firma için sınırların dikkate alınması en önemli konudur. Zira sınırları aşan ihracatın normal ihracat olarak gerçekleşmesi söz konusu olacağından firmaların bu durumda gümrük masrafları ve diğer konularda ödemeler yapması gerekecektir. Peki, mikro ihracat için dikkat edilmesi gereken ağırlık ve değer limitleri nelerdir?

2021 yılı itibarı ile mikro ihracat limitlerinin ağırlık olarak 300 kg ve değer olarak 15.000 USD’den daha az olması gerekir.

Geçmişte limitlerin yarı yarıya olması ihracat yapan firmaların daha çok masraf ile karşılaşmasına neden oluyordu. Yeni düzenlemeler sayesinde mikro ihracat yapmak ve az masraf ile dünyaya açılmak mümkün hale gelmiştir. Sınırları dikkate alarak ürünlerinizi hazırladıktan sonra bir kargo şirketi ile ürünlerinizin mikro ihracat ile gönderimini sağlayabilirsiniz. Yurtdışına kargo göndermek hakkında bu yazı size daha detaylı bilgi verecektir.

Mikro İhracat Yapmak için Hangi Belgeler Gereklidir?

Mikro ihracat; ihracatın kolaylaştırılması amacı ile tercih edilen bir seçenek olduğundan bu işlemler sırasında sizden beklenen belge ve dokümanların daha az olduğu söylenebilir. Ancak yine de bazı belgeleri hazır etmek ve ilgili kurumlara ibraz etmek durumundasınız. Peki, bu belgeler nelerdir? Aşağıda hepsini sizler için sıraladık!

  • Detaylı Temsil Yetki Belgesi
  • Mikro İhracat/ETGGB Bilgi Formu
  • Maliye tarafından onaylanmış Türkçe fatura ya da e-arşiv fatura örneği
  • İngilizce Fatura – Commercial Invoice
  • Konşimento Kopyası
  • ATR Belgesi, EUR1 ya da Menşei Belgesi (Bu belgelerden hangisinin düzenleneceğine hedef ülkenin hangisi olduğuna bakılarak karar verilir.)

Mikro İhracat ve Kargo Süreçleri

Mikro ihracat; firmaların işini kolaylaştıran ve süreçleri hızlandıran oldukça avantajlı seçeneklerden bir tanesidir. İhracatın hızlı ve daha az masrafla gerçekleştirilebilmesi amacı ile mikro ihracata yönelen firmalar için hangi kargo şirketine başvurulacağı önem taşır. Çünkü mikro ihracat gerçekleştirilirken kargo süreci en az ihracatın kendisi kadar önemlidir. Neden mi?

Kargonuzun hızlı ve güvenilir bir şekilde alıcı adrese ulaştırılması adına doğru bir kargo firması ile iş birliği yapmalısınız. İhracatın türü mikro olarak değerlendirilse de gönderilen ürünün değeri 15.000 USD seviyelerinde olabilmektedir. Bu da olası bir hasarın firmanızı derinden sarsacağının apaçık göstergesi olur.

Tercih edeceğiniz kargo firmasının gümrük süreçlerini hızlı ve sorunsuz tamamlaması da değerlidir. TNT, DHL ve Tuneks gibi çok tecrübeli kargo firmaları ile iş birliği yapmanız sizin için sorunsuz bir mikro ihracat süreci anlamına gelecektir. Özellikle sorun yaşanmaması adına sizi yönlendiren ve mikro ihracat süreçlerinizi kolaylaştıran firmalar ile çalışmanın uzun vadede size yapacağı katkıyı tahmin bile edemezsiniz.