Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Başarılı Yöntemler | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Başarılı Yöntemler

kredi notu yükseltme yöntemleri

Günümüz koşullarında ne yazık ki bankaya borçlanmadan herhangi bir şekilde varlık sahibi ya da yatırımcı olunması çok zor görünüyor. Faiz ödememek için kredi almak istemeyen, para biriktirir öyle alırım diyenler de paranın zamanla değerini kaybetmesi nedeniyle bu mantıkta doğru görünmüyor. Kısacası banka kredisi almak, dışında pekte alternatif kalmıyor. Peki kredi kullanmayı düşünüyorsanız bunun için kredi notunuzun belirli puanda olması gerektiğini biliyor muydunuz? Kredini notunuzu öğrenmek, kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıda verilen aşamaları dikkatlice okumalısınız.

  1. Aşama: Öncelikle elinizde bulunan tüm kredi kartlarınızın borçlarını tamamen kapatmalısınız. Faizleri ile birlikte tüm borçları ödemiş olup, kredi kartı limitlerinizi aktif duruyor olarak ortalama 1 ay beklemeniz gerekmektedir. Bu gerçekleştirilen işlemden 1 ay sonra üzerinden 3.5 TL ödeyerek kredi notunuzu güncellemeniz gerekmektedir. Böylelikle 1 ay gibi kısa bir sürede kredi notunuz en güncel haline gelecektir. Aynı zamanda varsa kredi borçlarınızı son günü gelmeden ödeyiniz, 1 gün bile olsa geciktirmeyin. Eğer herhangi bir bankadan gecikmiş kredi ödemeniz varsa üzerinden minimum 6 ay geçmesini beklemelisiniz. Kredi ödemelerinin kredi notu üzerindeki etkisi çok ama çok yüksektir.
  2. Aşama:  Banka hesaplarınız üzerinden havale/eft gibi işlemler yapmaya çalışın. Yapacağınız tüm işlemleri internet bankacılığı üzerinden yapın. Eğer elinizde paranız varsa vadeli hesap açın ve o hesapta tutun. Bu hesap sizin kredi notunuzun yükselmesinde büyük bir etki sağlayacaktır. 500 TL de olsa vadeli hesapta mutlaka bekleyen küçük bir miktar paranız olsun.
  3. Aşama: Bankanızı arayıp limit artırım talebinde bulunun. Elinizde bulunan kredi kartlarınızın hepsi için farklı günlerde limit artırım talebinde bulunun. Bu sayede kartlarınızın limitleri yükselecek ve kredi notunuzda eş zamanlı olarak yükselecektir.
  4. Aşama: Farklı bankalardan kredi kartı talebinde bulunun. Alacağınız kartın limitinin hiçbir önemi yok, ne kadar çok aktif ve borçsuz kredi kartınız olursa o kadar iyi kredi notuna sahip olursunuz. Eğer gerekirse kartları aylık normal ödemeleriniz için kullanın ve kredi kartı son gününde borcun tamamını ödeyin.
  5. Aşama: Sahip olduğunuz her kredi kartına ve kredi bankasına ait vadesiz hesaplarınızdan herhangi bir faturanız için otomatik ödeme talimatı verin. Elektrik, su, internet, doğalgaz, cep telefonu faturalarınız gibi hayati şartlarınızı döndüren ve her ay düzenli ödediğiniz faturaları otomatik ödeme talimatı ile banka aracılığıyla öderseniz kredi notunuz çok kısa zamanda yükselecektir.

Bu yapacağınız işlemleri sahip olduğunuz kredi notunuzun düşük olma durumuna göre 1 ay ile 3 ay arasında uygulayabilirsiniz. Maximum 6 aylık bir uygulama devamında kredi notunuzun 1750 ile 1850 puan arasına yükselmemesi için hiçbir sebep yoktur.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başlıklar1 Şubeden Kredi Başvurusu2 Cepten SMS ile Kredi Başvurusu3 İnternet Online Kredi Başvurusu Kredi çekme kararı aldınız ve nasıl, nerede kredi başvurusu...

Lütfen kredi notu yükseltme teknikleri ile ilgili 5 aşamamızı detaylı olarak okuyun ve uygulayın. Unutmadan, her ay 30. günün ardından yeni aybaşında findeks üzerinden 3.5 TL ödeyerek kredi notu güncellemesi ile kredi notunuzu takip edebilirsiniz.

Kredi notu neye göre belirlenir?

Kredi Ödeme Düzeni %35
Mevcut Kredi Borç Durumu %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
Diğer Faktörler %9

Tabloda görüldüğü üzere kredi notunun %70’ini “kredi ödeme düzeni” ve “kredi borç durumu” oluşturuyor. Sizde kredi notunuzun düşmemesi ve yükseltmek için özellikle kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde gününde ödeyip, mümkün olduğunca borçlanmadan kaçınmalısınız.