Kredi Notu Neden Düşer? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Kredi Notu Neden Düşer?

kredi notu niye düşer

Bankalara kredi ve kredi kartı başvuru yaparken kredi notu puanına bakılır. Eğer kredi notunuz yüksekse başvurunuz anından onaylanırken kredi notunuz düşükse de anında red yersiniz. Kredi notu risk grubuna göre değişen muameleme ise şu şekildedir. Siz sağlam biriyseniz ancak sizden habersiz bir şekilde kredi notunun anlık düşmüşse, bu anlık düşüşlerin nedenlerini aşağıda açıklayacağım. Banka sizde maaş bordosu vs gibi belgeler isteyebilir, sistem yeterli görmez ise başvurunuz reddedilir, ancak sistem yeterli görse dahi alacağınız kredi faiz oranları yüksek olacaktır. Yani kredi notunuz düşükse kredi faiz oranlarınız da düşük olacaktır. kredi notunuz yüksekse kredi faiz oranları da düşük olacaktır.

Argo olarak açıklamak gerekirse adamına göre faiz oranları vermektedir bankalar. Bu yüzden bankalar kredi puanına çok dikkat etmektedir. (Bkz Kredi notuna göre faiz oranı) Görüldüğü gibi kredi notunuza göre yani risk grubunuza göre bankalar kredi faiz oranlarını güncellemektedir. sorusuna cevap verirken aynı zamanda nasıl yapılır onu da anlatacağız.

Kredi notu neden düşer?

  1. Esnek Hesaplarınızda Çektiğiniz Para: Evet bilindiği gibi bankalardan hesap açtırırken veya kredi çekerken bankalar sizin zor durumda kullanmanız için esnek hesap tanımlamaktadır. yani esnek hesapla bankadan faizle para çekebiliyor, aylık olarak ta ödemesini yapabiliyorsunuz. Müşteriler bir kısım çekiyor, bazen bu bir kısım 2-3 tl dahi olabilir. Ancak faiz dönemini önemsemiyor ve faiz tutarı ödemesi gününü geçiyor. 1 gün dahi geçse hemen kredi notunuz düşmektedir. Bu yüzden aylık olarak esnek hesaplarınızı da takip etmeniz gerekmektedir.
  2. Kredi Ödemeleri: Evet krediniz var, aylık olarak güncel olarak ödemelerinizi yapıyorsunuz. Fakat kredinizin aylık ödemesini geciktirmeniz halinde otomatik olarak kredi notunuz düşmektedir.
  3. Kredi Kartı Ödemeleri: Kredi kartı harcaması yapıp daha sonrasında borç geldiğinde asgarisini ödeyen veya geciktirenlerin de kredi notu düşmektedir. bir aylığına kartın asgari borcunu ödemek tabi kredi notunu düşürmez, ancak 3 aydan sonra halen asgarisi ödeniyorsa, demek sizde bir sıkıntı var, finansal sıkıntı çektiğiniz için 3-4 aydır kartın asgarisini ödüyorsunuz. buna bağlı olarak kredi notunuz düşecektir. Aynı şekilde kredi kartı ödemelerini geciktirmeniz de kredi notu düşme sebepleri arasındadır.
    Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Başarılı Yöntemler

    Günümüz koşullarında ne yazık ki bankaya borçlanmadan herhangi bir şekilde varlık sahibi ya da yatırımcı olunması çok zor görünüyor. Faiz ödememek için...

Kredi Notu Yükseltme nasıl yapılmalıdır?

Kredi notu düşme nedenleri tamamen sizin ödemelerinize ve ödeme alışkanlıklarınıza göre değişmektedir. Birde bunun kredi notu yükseltme işlemleri de vardır. Yani kredi notunuz düşük bunu nasıl yükselteceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. ilgili bağlantıda ki banka kredi notu sitesini takip ederek kredi notu yükseltme teknikleri ve daha fazla bankacılık bilgilerini takip edebilirsiniz.