Kredi Kartından Nakit Avans İşlemi İçin Bilinmesi Gerekenler | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Kredi Kartından Nakit Avans İşlemi İçin Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartlarının yoğunlukla kullanıldığı günümüzde artık insanlar bir başka kişiden borç almak yerine kredi kartlarından nakit avans çekerek günlük ihtiyaçlarını veya zorlandığı durumları geçici olarak sıkıntılarına çözüm bulabiliyorlar. Kredi kartından nakit avans çekmek, faiz oranları, borç ödenemezse gibi kaygılar taşıyan kişiler bu konularda bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bizde bu konunun bir hayli araştırıldığını düşünerek sizlerin fikir sahibi olmanız için bu makalemizi hazırladık. Fakat her ne kadar kişinin maddi sıkıntısına çare olabilse de nakit avansın faiz oranlarının yüksekliği kişiyi bu imkândan uzaklaştırabiliyor.

Kredi kartınızın limiti izin verdiği sürece nakit avans çekebiliyorsunuz. Nakit avans çekmek tıpkı kredi çekmek gibidir. Fakat nakit avans çekmenin en büyük avantajı istediğiniz saatte ve internet bankacılığı üzerinden dahi nakit avans çekebilmenizdir. Nakit avansı taksitli ödenebilmesi bu durumu cazip hale getirmektedir. Kredinin de taksitle ödendiğini düşündüğümüzde nakit avans hızlı ve kolay olması yönünden cazip gelmektedir.

Nakit Avans Faiz Oranları Nasıldır?

Kredi kartından nakit avans çekmek, faiz oranları, borç ödenemezse neler olur gibi birtakım düşünceler kişilerin akıllarında soru işaretleri oluşturmaktadır. Yazımızı okuyarak bu soru işaretlerinden kurtulmanız mümkündür. Eğer ki kredi kartınızdan nakit avans çekmek istiyorsanız bankanızın bu işlem için belirlediği faiz oranlarından haberiniz olmalıdır. Nakit avansınızı geri peşin olarak ödeyecekseniz bunun tutarını bilmelisiniz. Veya taksitle ödemesi yapılacaksa bankanızın ana para üzerinden vade sayısına göre faiz ücreti+ Banka sigorta muamele vergisi alınacağını bilmeniz gerekir. Aynı zamanda çektiğiniz tutara kaynak kullanım fonu da eklenmiş olur. Genellikle normal bir kredi aldığınız zaman oluşan faiz ile nakit avans çekimindeki faiz aynı değildir. Nakit avans çekmek kolaydır fakat ödenecek faiz tutarı yüksektir.

Nakit Avans Sonrası Borç Ödenemezse Ne Olur?

Kişiler genelde birtakım maddi sıkıntıları sonucunda gerek nakit olarak gerekse vadeli ödemek için nakit avans çekerler. Kredi kartından nakit avans çekmek, faiz oranları, borç ödenemezse gibi düşünceler nakit avans kullanan kişilerde bu sorular akıllarına gelmektedir. Fakat kredi borcunun tamamının ödenmediği durumda sizin nakit avans çekmeniz limitinizin uygunluğu doğrultusunda olacaktır. Kredi borcunun tamamı ödenmiş olursa nakit avans çekimi için işlem ücreti size yansıtılmaz. Hali hazırda bankaya borcunuzun olması halinde işlem ücreti ve farklı faizler yansıtılabilir.

Nakit avans çekerken eğer bu taksitlendirdiğiniz borcu ödeyemezseniz bir daha nakit avans çekerken sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Bankalardan herhangi bir kredi talebinde bulunduğunuzda kredi notunuz düşük olacak ve başvurunuz onaylanmayacaktır. Devam eden süre içerisinde borç ödenmemiş olursa banka hukuki yollara başvuracaktır.

Nakit Avans Çekmek Avantaj Sağlar Mı?

Nakit avans elbette ki günlük maddi ihtiyaçlarınız doğrultusunda çekildiğinde size birtakım avantaj ve kolaylık sağlayacaktır. Bir hastaneye gitmek istediğinizde nakit yanınızda yoksa bankadan anında nakit çekebilmek önemlidir. Bunun geri ödemesini peşin yaptığınız sürece hiçbir şekilde sıkıntı ve faiz işletimi olmayacaktır. Nakit avans vadeye bölündüğü zaman banka sizden belli bir oranda faiz alacaktır. Taksitlere bu faiz oranını yansıtır. Nakit avansı internet bankacılığı üzerinden, ATM den istediğiniz vakitlerde çekebilirsiniz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/