Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

kredi kartı aidatı geri alma nasıl olur

Kredi kartı kullanımının ve bulundurmanın adeta zaruri bir hal aldığı günümüzde kart çıkaran bankalar ve çeşitli finans kuruluşlarının bu durumu kendi kar amaçları doğrultusunda kullanıp faiz gibi çeşitli kalemlerden hariç bir de kredi kartı aidatı adı altında kesintiler yapmaktadır. Kimi insan için bu kart aidatları çok düşük görünse de kredi kartını fazla kullanmayan insanlar için zarardan başka bir şey değil. Eğer sizde kredi kartı aidat iadesi almak istiyorsanız, bunun bazı yöntemlerinden bahsettik.

Çoğu zaman usulsüz olarak alınan kredi kartı aidatı kesintisinin geri alınabilmesi söz konusudur. Bu kesintiyi iade alabilmek için ilk önce yapılması gereken kartını kullandığımız bankanın müşteri hizmetleri birimiyle görüşüp kart aidat kesintisinin iadesini talep etmektir. Müşteri hizmetleri kendilerine bildirdiğiniz iade talebini kayıt altına alıp muhtemelen bir kaç hafta içerisinde dönüş yapacaklardır. Ancak her zaman bu talebe olumlu dönüş yapmamaktadırlar. Bu durumda ise ikinci yol olarak yine banka ile görüşüp kart aidatının iadesini talep ettiğimizi aksi takdirde kredi kartımızın kapatılmasını istediğimizi söyleyebiliriz. Zira bankalar kredi kartının kapatılma talebine pek sıcak bakmadıkları için iade talebimizi yerine getirebilirler. Ancak bu yolla da kart aidat kesintisini alamaz iseniz o zaman ilgili bankanın mail adresine kart aidatı iade talebi içeren bir dilekçe yazıp gönderiniz.

Maile gelen cevap büyük ihtimalle olumsuz olacaktır. Bu cevabın ekran görüntüsünü kaydedip e-devlet şifresi ile ‘turkiye.gov.tr’ adresine girip Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetinin uygulamasına giriş yapıp, başvuru gerçekleştirilir. Başvuru yapılırken sisteme kart aidat kesintisini gösteren kredi kartı ekstresini ve ilgili bankanın mailinize göndermiş olduğu iade talebinize ilişkin cevabın ekran görüntüsünü eklemeyi unutmayın. Ayrıca size dönüş yapabilecekleri telefon numarası, mail adresi gibi bilgileri de sisteme girin. Bu şekilde başvurunuzu tamamladıktan sonra, başvurunuzun akıbetini yine buradan takip edebilirsiniz.

Sonuç

Tarafınıza yaklaşık 3 ay kadar sonra Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti tarafından cevap gelecektir. Gelen mailde haksız olarak alınan bu kesintinin tarafınıza iadesi hakkında karar alındığı bildirilmiş olacaktır. Gelen bu cevapla birlikte ilgili bankanıza başvurduğunuzda iade talebiniz gerçekleştirilecektir.