KOSGEB İş Planı Yeni Sisteme Göre Nasıl Hazırlanır? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

KOSGEB İş Planı Yeni Sisteme Göre Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İŞ PLANI ÖRNEKLERİ

Devlet tarafından sektörü desteklemek ve yeni girişimlerin de önünü açmak için verilen faizsiz krediler ile hibe programları, 2017 yılı içerisinde milyonlarca vatandaşımızın araştırdığı konuların başında gelmektedir. Fakat, alınacak olan faizsiz kredi ve hibelerde, birçok şart bulunmaktadır. Sıradan banka kredisinde olduğu gibi başvuruya bağlı hizmet sunulmadığından dolayı, KOSGEB başvurularında karşınıza neler çıkacağını bilmenizde fayda vardır. Genel itibari ile uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında alınan girişimcilik sertifikası, bu hibe ve kredilerden faydalanmak için yeterliymiş gibi görünse de, gerçek bundan farklıdır. Çünkü, tamamlanan eğitimlerden ne denli faydalandığınızın görülmesi, hangi sektöre girmek istediğinizin öğrenilmek istenmesi ve her şeyden önce de sektörünüze ne kadar hakim olduğunuzun anlaşılması için sizlerden KOSGEB iş planı hazırlamanız istenecektir. Kişiler KOSGEB iş planı örnekleri için araştırma yaptıklarında karşılarına birçok proje örneği çıksa da, her sektör için ayrı özellikleri olan projelerin hazırlanması gerekecektir.

50 Bin Lira Hibe İçin KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB’in eğitimlerini tamamlayıp sertifika alan kişiler için uygulanan ilk destek 50 bin lira hibeden oluşmaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere, KOSGEB’in bu hibe programından faydalanmak için hazırlamanız gereken bir proje vardır. KOSGEB iş planı örnekleri üzerinden, bu iş planının neler içereceğine bakacak olursak; doğrudan sektörünüz ile ilgili bilgilerin doldurulması gerektiğini söyleyebiliriz. Kuracağınız işletme ile ilgili bilgiler, işletmenin türü, hangi pazara dahil olacağınız, hangi rakiplerinizin bulunduğu, üretim kapasiteniz ve KOSGEB’den destek edeceğiniz destek miktarlarını bu projede yazmanız gerekmektedir.

KOSGEB iş planı örneklerine bakıldığı zaman, sayfalarca dolusu bilgilerin olduğu da görülmektedir. Her ne kadar gözünüzü korkutsa da, işletmenizi göz önünde bulundurarak bu projeleri değerlendirmelisiniz. Çünkü, sizin dahil olacağınız sektör ya da işletmenizin kapasitesine göre bu kadar fazla içerik hazırlamanıza gerek olmayabilir. Bu durumda ise, bilgileri kısa ve öz olarak nasıl hazırlayacağınıza dikkat etmelisiniz.

KOSGEB İş Planının Önemi Nedir?

KOSGEB’in özel sektörü desteklemeye yönelik uyguladığı bu destek politikalarındaki temel amaç, piyasaya uzman kişilerin dahil edilmesinin istendiğini görebiliriz. Çünkü, KOSGEB desteklerinden faydalanmak için kişilerin katıldığı eğitimlerde onlarca farklı konuda bilgi verilmektedir. Bu bilgileri işletmelerinin kuruluş aşamasında kişilerin ne denli uygulayacağının, hangi sektöre gireceklerini araştırdıklarının ya da kişilerin bir işletme kurarak yoğun rekabet ortamı bulunan Türkiye piyasasına dahil olmaya hazır olup olmadıklarının saptanması için KOSGEB iş planı hazırlamaları istenmektedir. Birçok kişi bunun zorunlu bir aşama olup olmadığını araştırmasına rağmen, KOSGEB’e yapılacak başvurularda veri tabanı kaydı oluşturulabilmesi için bu projenin sunulması gerekmektedir.

KOSGEB desteklerinin önünü sizlere açacak olan iş planında, kesinlikle gelişi güzel bilgilere yer vermemelisiniz. Çünkü, KOSGEB iş planı örnekleri incelendiğinde de görüleceği gibi, tamamen nokta atışı bilgilere yer verilmektedir. Bunun sebebi ise, hazırlanan projenin uzunluğu ya da verilen bilgilerin  türü ne olursa olsun, KOSGEB komitesi tarafından bu projelerin inceleniyor olmasıdır. Hazırladığınız proje, eğer ki KOSGEB komitesi tarafından eksik bulunursa, desteklerden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler için KOSGEB komitesi tarafından detaylı bir rapor hazırlanacak ve taraflara iletilecektir. Eğer bu eksikler giderilirse, tekrar KOSGEB komitesine iletilmesi ve inceletilmesi gerekmektedir.

Kobi Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başlıklar1 KOBİ’lerin Varlığı Neden Önemlidir?2 KOBİ Destek Programları Nelerdir?2.1 Can Simidi KOBİ Kredisi3 KOBİ Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır? KOBİ, tanım itibariyle Küçük...

KOSGEB İş Planında Olması Gereken Bilgiler

KOSGEB iş planı örnekleri inceleyerek bir proje hazırlamanız her zaman için doğru bilgiler vermeyebilir. Çünkü her projenin kendi sektörüne ait bilgiler içerdiğini göz önünde bulundurmalısınız. KOSGEB komitesinin inceleyeceği bu raporda, sektöre girmeye hazır olduğunuzu ispatlamak için birçok bilgiye yer vermelisiniz. Özellikle komite üyelerini şaşırtacak bilgilerin yazılması, projenin kabul edilmesi açısından son derece önemlidir. Böyle bir durum için de yapılması gereken şey sektöre hakim olmak ve araştırma yapmaktır.

Hazırlanacak olan KOSGEB iş planı için olmazsa olmaz denilen maddeler, 7 ayrı bölümde ele alınmaktadır. Sizler de projenizde ayrı ayrı yedi bölüm oluşturarak, bu maddelere açıklık getirmelisiniz.

  • Genel Bilgiler
  • Girişimci veya Ortaklarının, Kurulacak Olan İşletmenin Özellikleri
  • Pazar Bilgileri ve Hedef Kitle Analizi
  • Üretim Planı ve İşletme Ölçeği
  • Yönetim Planı ve Kadro
  • Finansal Analizler
  • Talep Edilen Destek Tutarı

KOSGEB iş planı örneklerinin büyük bir kısmının da bu maddelere ilişkin hazırlandığı görülecektir. Projenin kabul ettirilmesi için de, bu maddelerin detaylı olarak açıklanması gerekmektedir.