İşyeri İpoteği İle Ne Kadar Kredi Alınır? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İşyeri İpoteği İle Ne Kadar Kredi Alınır?

ipotekli kredi

Kişiler belli aralıklarda dönem dönem maddi sorunlar yaşıyor. Zaman zaman da işlerini daha çok büyütmek için nakit paraya gereksinim duyarlar. Bankaların sunduğu seçenekler arasında yer alan işyeri ipoteği ile kredi alınıyor. Ödemeleri ihtiyaç kredisine oranla daha düşük faiz oranları ile uygulama imkanına sahip olunuyor. İpotekli ihtiyaç kredisinin anlamı gayrimenkul ipoteği karşılığında kredi verilmesidir. Bankalarda konut yenilemek, düğün masraflarını karşılamak, eğitim giderlerini ödeyebilmek ve her çeşit bireysel ihtiyaçlarında kredi hazır bulunuyor. Fakat şahıslarda aranan niteliklere de sahip olmak gerekiyor. Azami kredi vadesi 120 ay oluyor. Sahip olunan, ev ya da işyerinin ekspertiz değeri %75’ine, kredi arsanın ise %50’sine kadar miktarda kredi kullanılabiliyor. Krediye teminat olarak işyeri, ev ya da arsa kabul ediliyor. Teminat altına alınan gayrimenkule göre uygun olarak sigortaların yapılması zorunlu oluyor. Banka kredi başvurusunu serbest olarak değerlendirme, reddetme ya da teminat isteme hakkına sahip oluyor.

İşyeri İpoteği İle Kredi Alma

Bir takım bankaların internet dallarından, çekmek istenilen ipotekli kredi ölçüsünü ve geri ödemek üzere istenilen vadeyi girdikten daha sonra hesapla yazısına dokunarak anında da öğrenilebiliyor. Bankalardan kredi kullanırken karşılığında ipotek göstermek kredinin kullandırılmasını oldukça kolaylaştırıyor. İpotekli kullanılan ihtiyaç kredisinin faiz oranları öteki ihtiyaç kredi faiz oranlarına göre farklılık gösterebiliyor. İpotekli kredilerde verilecek olan kredi ödeneği ipoteğe uygun verilecek olan mülkün değeri üstünden hesaplanıyor. Banka mülkün değerini ölçmek için ekspertiz raporu hazırlatıyor. İpotek için gerekli bulunan ekspertiz raporunda ortaya çıkan mülkün değeri üstünden de banka kredi veriyor.

İşyeri Potansiyeli ve Büyüklüğü

Şayet ipotek gösterilen işyeri, ufak çapta bir ticari işletme ise elbette çekilen kredi miktarı bir miktar az olabiliyor. İşyeri küçük çapta ise, ortalama olarak çekilen kredinin 50 bin TL gibi olduğu söylenebilir. Kredi başvurusu yapıldığı anda banka ilk evvel ipotek olarak sunulan malın değerini sorguluyor. İşyerinin değeri 50 bin TL olması halinde, 100 bin TL gibi kredileri çekebilmek mümkün olmuyor. İşyeri büyük ise, bu halde bankadan daha üst miktarda kredi çekilebiliyor.