İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi

İster ev hanımı olun ister çalışan olup ek gelir arayışı içerisinde olun; sizin için en uygun işlerden biri hiç şüphesiz istiridye mantar yetiştiriciliğidir. Az sermaye ile kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Üstelik 5 adım da uygulamaya başlayacağınız bu işte 1.5 ay gibi bir süre sonra ilk hasadınızı yapabilirsiniz Peki mantar yetiştiriciliği yapmak için ne yapmak gereklidir?

İstiridye Mantarı Yetişmek İçin Gerekli Bilgiler

 • Yer Temini
  Mantar yetiştiriciliği için en uygun ortamlar nem ve rutubet oranı yüksek ortamlardır. Türkiye’ de rutubet miktarıyla mantar yetiştirmeye en elverişli ilimiz Samsun’ dur. Yüzde 90-95 oranlarda başarı sağlanmaktadır. Mantarınızı yetiştirmek için kullanılmayan, terk edilmiş; samanlık, ahır, eski gecekondu tarzı herhangi bir yapı olması ya da en az 100 metrekarelik alana sahip tam otomasyonlu üretim çadırınızın olması yeterli. Tabi az sermaye ile işin içinden çıkabilmek için ahır ve samanlık gibi kullanılmayan alan olması sizin için artı kazanç olacaktır.Bunun haricinde toptancıların sağladığı 100 er metrekarelik mantar yetiştirme çadırlarını da bahçenize, tarlanıza kurdurarak işe başlayabilirsiniz. İlk etapta 1 çadır işinizi görmeye yetemeyecektir. Bu işten kar etmek için mutlaka 2 çadırla işe başlamanız gerekmektedir. Mantarları, üretim hanenizde ister yatay şekilde isterseniz asılı şekilde muhafaza edebilirsiniz. İki şekilde de hasat verimi söz konusudur.
İstiridye mantarı kompostu nasıl yapılır

İstiridye mantarı kompostu yapmak

 • Mantar Kompostu hazırlama
  Mantar tohumlarını ister kendiniz hazırlayabilirsiniz (bu işlem hem zordur hem de dezenfeksiyon işlemi tam olmazsa tohumların verimi az olabilir). Eğer kendi kompostunuzu hazırlarsanız maliyetiniz düşer ve kazancınız da artış görülebilir ancak misel ekimi ve kompost hazırlama konusunda gerçekten işinizin ehli olmalısınız.
  Bir diğer seçenekte toptancıların hazırlayıp satışa sundukları kompostlar. Bunlar ortalama 50 kg çuvallarda hazırlanıp, tohum ekimi yapılmış vaziyette teslim edilir. Size kalan hasat zamanına kadar kompostun bakımını yaparak hasatı beklemektir.
 • Hasat
  Mantar üretiminde hasat ortalama 2 aydır. Ekili kompostunuzu aldınız ışıklandırma ve buharlama işlemlerinden geçirmeniz gerekli olacaktır. Tam otomasyonlu çadırlarda bunlar saatine tarihine göre ayarlanmıştır. Eğer kendinize ait bir yapıda üretim yapmakta iseniz ilk hasatınızdan sonra aynı kompost 1 ay sonra tekrar ürün verecektir ancak aynı miktarda olmayacaktır. İşte işin püf noktası burada, siz hasatı bitirdiğinizde yedekte hasata hazır hale gelen kompostunuzun olup olmadığıdır. Eğer varsa aralıksız üretim yaparsınız. Kazancınız kat kat artar. Ancak yedeğiniz yoksa işiniz tam bu noktada tıkanır.

  İpek Böceği Yetiştiriciliği İle Para Kazanma

  Başlıklar1 İpek Böceği Yetiştiriciliği2 İpek Böceği Yetiştiriciliği Kazancı3 İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği4 İpek Böceği Yetiştiriciliği Kursu5 İpek Böceği Yetiştiriciliği Maliyeti İpek...

 • Pazarlama ve satış
  İşin en önemli kısmı aslında en çok kafa karıştıran, düşündüren kısmı ise; biz bu mantarı nereye satacağız? Hasat almadan önce iyi bir hesapla ne kadar mantarınızın olacağını hesap etmeniz gerekli… iyi bir hesabın arkasından bulunduğunuz yere yakın haller kilogramı en az 10 TL’ den ürününüzü alacaktır. Bunun haricinde çadırı temin eden firmayı seçerken sattığı ürünü geri alma ( satış amaçlı) garantisi veriyor mu vermiyor mu buna dikkat etmek gereklidir. Üretilen mantarı satmak üzere sizden alacak firmaları seçmeye özen gösteriniz. Bunun dışında pizzacılar ve büyük otellere kendiniz pazarlama yapabilirsiniz ancak belgelerinizin tam olması şartıyla.
 • Devlet desteği
  İstiridye mantarı yetiştirmek için devlet desteği almak isteyenler öncelikle en az 100 metrekarelik yer temin etmelilerdir. Tarım ve Orman bakanlığına yapacakları başvuru sonucu yetkililer yerinizi denetlemeye geleceklerdir ve onayı aldıktan süreç başlayacaktır. Devlet bu aşamada 50.000 TL ye kadar destek sağlamaktadır.