İşletmenizin Büyümesini Sağlamak İçin İzlenecek Stratejiler | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İşletmenizin Büyümesini Sağlamak İçin İzlenecek Stratejiler

işletme plan büyüme

Dünyanın en başarılı şirketlerinin pazardaki uzun ömürlü olmasını ve gücünü kaybetmemesini sağlayan en önemli unsur, doğru alışkanlıklara sahip yöneticiler tarafından idare ediliyor olmasıdır. Edindiğimiz günlük alışkanlıklar başarı potansiyelimizi etkilemekte önemli etkenlerdir. Alışkanlıklarımız hayatımızın inkar edemeyeceğimiz bir parçasıdır, sahip olduğumuz alışkanlıklar davranışlarımızın çoğunu yönetmektedir.

Düşünme biçimimiz, hislerimiz başarılı olabilmek için edindiğimiz olumlu alışkanlıklar iş hayatı ve kişisel yaşamımız için oldukça önemlidir. İşinde başarılı olmayı , sürdürülebilirliği amaçlayan bir girişimci doğru alışkanlıklara sahip olmalıdır. İş dünyasında sergilenen kötü alışkanlıklar işinizi kaybetmenizi, itibar görmek ve başarıya ulaşmanızda ki hedeflerinizi yok etmektedir.

İş dünyasında sahip olabileceğiniz en iyi alışkanlıklar nelerdir?

Her 10 işletmeden sekizinin ilk on sekiz aylık faaliyetinde başarısız olduğu ve işletmelerin sadece yüzde dördünün marka olmayı başarabildiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar düşünüldüğünde başarı sağlayan her işletmenin doğru alışkanlıklara sahip oldukları açıkça ortadadır.

İşinizde başarılı olmayı ve geleceğe yönelik kariyerinizi garanti altına almayı hedefliyorsanız , başarının asla tesadüf olmadığını ve bir gece de zengin olamayacağınızı bilmeli, başarı için azimli, prensipli ve doğru alışkanlıklara sahip olmanın önemini kavramalısınız.

Doğru alışkanlıklar kazanarak başarılı olabilmeniz için Dünyaca ünlü girişimcilerin tavsiye ettikleri doğru alışkanlıkları sizler için listeledik.

 1. Erken Uyanın
  Güne erken başlamak motivasyon sağlayabilmek, konsantre olabilmek için edinilmesi gereken önemli bir alışkanlıktır. Hedeflerinize ulaşabilmek için kişisel ve mesleki açıdan erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur. Her gün ki rutininizden en az iki saat önce uyanmanız, gün içinde daha çok iş yapabilmenizi ve iyi motive olmanızı sağlayacaktır. Erken uyanmakla ilgili sorunuzun varsa ve sabah uykusunu seviyorsanız küçük değişiklikler yaparak bu rutini sağlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde bu değişimi sağlamak yerine her gün 15 dakika daha erken kalkmanız yavaş yavaş erken uyanma alışkanlığı edinmenizi sağlayacaktır.
 2. İktidar saati
  Amerikalı yaşam koçu Anthony Robins, güne başladığınız ilk saatlerin çok önemli olduğunu ifade etmektedir. Erken kalkma alışkanlığını edindikten sonraki aşama, gün içinde yaşayacağınız yoğun tempoya hazırlanmak için beden ve ruh sağlığınıza önem vermenizdir. Güne sağlıklı bir kahvaltı ve iyi bir egzersizle başlamak gün içinde karşılaşacağınız tüm zorlukların kolayca üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.Her sabah 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız egzersizler sayesinde güne daha enerjik ve iyi başlarsınız. Kısa zaman dilimleri ile başlayarak edineceğiniz bu alışkanlıkları günlük rutininize dönüştürmek oldukça önemlidir.
 3. İlham Kaynaklarının peşine düşünSize ilham olacak, işinizle ilgili gelişmenizi ve yeni fikirler oluşturmanızı sağlayacak makale, sesli kitap, girişimci hikayeleri gibi yazıları her gün düzenli olarak okumaya özen gösterin. İşinizle ilgili bir rol model bulun, bu kişinin başarı sırlarını,yaptığı yenilikleri ve başarılı olabilmek için hangi zorlukları nasıl aştığını araştırın ve kendinize bu başarıyı ilham alın.
 4. Günlük hedefler belirleyin
  İş hedefleriniz belirlemek kalıcı bir başarı elde etmenin önemli adımlarındandır. Uzun vadeli hedeflerin yanında belirlediğiniz günlük ulaşılabilir hedefler, uzun vadedeki hedefleriniz için birer basamaktır. Günlük hedeflerinizi zihninizin henüz taze ve berrak olduğu sabah erken saatlerde yapmalısınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kısa vadede belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız yaptığınız uzun vadeli hedefler ile ilgili motivasyonunuzu arttıracak geleceğe umutla bakmanızı sağlayacaktır.
 5. Posta kutunuzu güncel tutun
  Sanal karmaşa odaklanma sorunundaki en önemli faktördür. Posta kutusundaki gelen mesaj yoğunluğu , istenmeyen postalar dikkatinizin bozulmasını sağlayan etkenlerdir. İşe başlamadan önce ilk olarak e-postaları kontrol etmek, düzenlemek gereksiz tüm postaları silmek, otomatik olarak gelen reklam postalarını engellemek ve bunlara filtre uygulamak gün içerisinde kafanızın karışmaması için yapılması gereken işlerdir.
 6. Zamanınızı yönetin
  Z
  amanınızı iyi yönetme alışkanlığına sahip olmanız çok önemlidir. Zamanı kullanma şekliniz başarılı olup olmadığınızla ilgili fikir edinmek için önemlidir. İnternet ortamında uzun vakitler harcamak, gereksiz aktivitelere bol zaman ayırmak, zaman yönetimi konusunda sizi başarısızlığı sürükler. Dikkatinizi dağıtacak, zamanınızı boşa harcamanıza sebep olacak tüm uyaranlardan kendinizi soyutlamanız, işinize daha çok zaman ayırmanızı ve kontrolü elinizde tutmanızı sağlar. Dikkatinizi dağıtmayın ve hedeflerinize ulaşabilmek için odaklanın.
 7. İşinizi önem sırasına göre yapın
  Gün içerisinde yapmış olduğunuz her planda o gün yapılması gereken en önemli birkaç madde bulunmaktadır. İlk olarak yapılması gereken en önemli işleri hallederek başlayın. Erken saatlerde motivasyonunuz yüksek olduğu için önemli işleri ilk olarak yapmak mühimdir. Böylece günün ilerleyen saatlerinde daha az önemli olan diğer işlerinizi halledebilirsiniz.
 8. Pareto İlkesini benimseyin
  Pareto ilkesi (Pareto Prensibi) Genel anlamda; Müşteri potansiyelinin yüzde yirmilik kısmının satışların yüzde seksenini sağlaması olarak ifade edilebilir.
  İş dünyasında Pareto İlkesi oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu kuralı bilerek değerlendirmeleri buna göre yapmak ve bu durumu alışkanlık haline getirmek gelecek hedeflerinize ulaşmanız için etken bir yoldur.
 9. İzleyin ve analiz edin
  Örneğin; bir uçak pilotu bir noktadan diğerine seyahat ederken güzergahını inceler ve ilerleme durumunu izleyip analiz eder. Yolculuk boyunca hızını, yüksekliğini, rotasını ve karşılaşabileceği diğer birçok faktörü bilir. Pilot sahip olduğu tüm bu bilgiler sayesinde tam zamanında hedefine ulaşabilmek için gerekli ayarlamaları yapar. İşinizle ilgili bir rota belirleyin ve ulaşmak istediğiniz rotayı iyi analiz edin. Günlük rutin olarak kontrollerinizi sağlayın.
 10. Ağ Oluşturun
  İş dünyasında başarı elde etmek istiyorsanız insanlarla işbirliği içerisinde olmanız, çalışanlarınıza yardım etmeniz ve onları doğru yönlendirmeniz önemlidir. Çalışanlarınızı doğru şekilde yönlendirmenin yollarını bulun ve işlerine değer katın.
 11. İnsanların hikayelerini dinleyin
  Kendimizi yoğun olarak çalışmaya kaptırdığımızda diğer insanlarla olan bağlantımızı kopartırız. Sadece işveren-işçi yada müşteri-satıcı ilişkilerini yüzeysel olarak idare etmek başarı için yeterli değildir.
  En Karlı Yatırım Önerileri ve Kazandıran Tüyolar

  Çalışan kesim için en önemli konulardan bir tanesi kazançlarının nasıl değerlendireceği meselesidir. Doğru yapılacak olan yatırımlarla hem gelirinizi yükseltebilir hem de daha...

 12. İşinize Değer katın
  Ticaret ile ilgilenen bir çok insanın en önemli hedefi ilk olarak kar elde etmektir. Bir iş yeri için kar elde etmek elbette ki önemlidir. Ancak unutmayın ki en başarılı insanlar ve en önemli işletmeler işlerine değer katanlardır. İşinize herkesten farklı olarak bir katma değer sağlayamıyorsanız zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Gerçek başarıyı elde etmek için kestirme yollar değil uzun yollar aşmanız gerekir. Kazanmak için hep daha fazla çalışmalısınız. Uzun vadede iyi bir strateji belirlemeli ve işinize değer katacak yollar seçmelisiniz.
 13. Sorular sorun
  Büyüdükçe soru sormaktan vazgeçeriz. Bu durum büyük ölçüde egolarımızdan kaynaklanır. Oysa ki çocuklar çok meraklıdır, sürekli sorular sorar ve dünyayı anlamaya çalışırlar. Bu durum öğrenmelerini geliştirir. Biz yetişkinler ise her şeyi bildiğimizi düşünür soru sormayı zayıflık olarak görürüz. Soru sormamak, sadece kendi bildiği ile yetinmeye çalışmak iş dünyası için oldukça yıkıcıdır.
  Başarılı olmanın temellerinden biri de sürekli soru sormaktır. Soru sormayı alışkanlık haline getirmeli ve cevapları dikkatlice dinlemelisiniz. Verilen tavsiyelere dikkat etmek, farklı bakış açılarına sahip insanlardan aldığınız cevapları yorumlamak başarı elde etmeniz için önemlidir.
 14. Düşüncelerinizi kayıt altına alın
  Başarılı bir çok girişimci günlük tuttuklarından bahseder. Günlük tutmak; işinizle ilgili başarmak istedikleriniz, neler elde etmeyi amaçladığınızı, hislerinizi tamamen dürüst bir şekilde bir kağıda dökmek zihin temizliğiniz açısından da önemlidir.
 15. Pozitif olun
  İş dünyasında olumlu olmak her zaman için önemli bir alışkanlıktır. Mali sorunlar, satış azlığı,çalışanların performanslarındaki eksiklik kolayca insanları olumsuz düşüncelere itebilir. Tümüyle olumsuzluğa odaklanmak, daha fazla olumsuzluğa neden olacaktır. Zihin her zaman odaklandığı yöne doğru hareket eder.
  Başarısız bile olsanız, kendinizi başarısız hissetseniz bile, ısrarlı olduğunuz ve vazgeçmediğiniz sürece, sonunda başarıyı yakalarsınız. İyi şeylere odaklanmanız uzun vadede başarılı olmanızı sağlar.