İş Bankası ATM’lerinden Kartsız Para Çekme ve Yatırma | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İş Bankası ATM’lerinden Kartsız Para Çekme ve Yatırma

Kartsız para çekme, para yatırma

Türkiye İş Bankası müşterilerine herhangi bir bankamatik ya da kredi kartı kullanmadan, ATM’den para çekme ve para yatırma işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı sunuyor. Gündelik hayatın koşuşturmasından dolayı çoğu zaman çeşitli düşüncelere dalarak unutkanlık yaşayabiliyoruz. Özellikle de ATM’ye gidip işlem yapacağımız zaman kartımızı unuttuğumuz da hem yapmamız gereken işlemleri yapamıyor hemde boşu boşuna yorulmuş oluyoruz. Ancak İş Bankası bu tip kart unutmalarını ortadan kaldıran uygulamaları ile dikkat çekiyor. ATM’lerden kartsız işlem yapma imkanı sunan İş Bankası, bu konuda müşterilerine 4 farklı seçenek sunuyor. Sizde aşağıda nasıl yapıldığını detaylı olarak anlattığımız ATM’den kartsız para çekme ve para yatırma yöntemlerine bakarak, bu tarz işlemlerinizi kart olmadan da gerçekleştirebilirsiniz.

Karekod (QR)’la Para Çekme ve Para Yatırma

Karekod kullanarak İş Bank ATM’lerinden kartsız para çekmek ve para yatırmak için öncelikle telefonunuzda hesabınızı tanımladığınız İş Cep uygulamasına girmelisiniz. Daha sonra İş Cep uygulama menüsünde yer alan ‘Para Çekme’ ya da ‘Para Yatırma’ sekmelerinden yapacağınız işleme göre birine tıklamalısınız. Eğer uygulamada birden fazla hesabınız varsa, işlemin yapılacağı hesabı ve işlem yapmak istediğiniz tutarı girmelisiniz. Bu işlemlerden sonra telefonunuz kamerası açılacaktır. Telefonunuzun kamerası açıldıktan sonra bankamatikte 9 tuşuna basmalısınız. 9 tuşuna bastığınızda bankamatikte bir karekod yer alacaktır. Telefonunuzun kamerasını bu kodu okuyacak şekilde tutarsanız işleminiz otomatik olarak başlayacaktır. Böylelikle paranızı çekebilir ya da yatırabilirsiniz.

Biyokimlik’le Para Çekme ve Yatırma

Biyokimlik yöntemi ile İş Bankası bankamatiklerinden para çekme ve para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Ancak bunun için bir defaya mahsus İş Bankası şubenize giderek, Biyokimlik başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz biyokimlik başvurusu tamamlandıktan sonra bankamatiğe bir defalık kart ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aktivasyon işlemini gerçekleştirip artık işlemlerinizi kartsız gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde parmak izinizi İş Bankası sistemine kaydettiriyorsunuz. Böylelikle parmak izi okuyuculu İş Bankası bankamatiklerinde kartsız işlem yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Cep Anahtar Kullanarak Para Çekme ve Yatırma

İş Bankası bankamatiklerinden bir diğer kartsız işlem yapma yöntemi de cep anahtardır. Bu yöntem içinde yine telefonunuzda hesabınızın tanımlı olduğu bir İş Cep uygulamasının olması gerekmektedir. Cep Anahtar ile belirleyeceğiniz tek kullanımlık şifre sayesinde bankamatik üzerinde bulunan “Kartsız İşlem” menüsüne girerek bir alt menüdeki “Para Çekme” seçeneğini giriş yapıyoruz. Daha sonra ekranda karşınıza “Cep Anahtar ile Para Çekme” şeklinde bir seçim ekranı çıkacak. Bu seçimi de yaptıktan sonra sizden Cep Anahtar kodunu girmeniz istenecektir. Cep telefonunuza kurduğunuz İşCep uygulamasından bu kodu alarak işleminize devam edebilir, çekmek istediğiniz tutarı yazarak kart kullanımına gerek duyulmadan para çekebilirsiniz.

Mobil İmza Kullanarak Kartsız Para Çekme ve Yatırma

5070 sayılı Elektronik İmza Kanununda belirtilen güvenli elektronik imza işleminin gerçekleşmesine olanak sağlayan uygulamaya verilen isme Mobil İmza denir. Operatörü Turkcell veya Turk Telekom olan bireysel İş Bankası müşterilerinin faydalanabildiği Mobil İmza uygulaması ile İş Bankası Bankamatiklerinde bulunan “Kartsız İşlem” menüsünü kullanarak kartsız para çekebilirsiniz.