İpek Böceği Yetiştiriciliği İle Para Kazanma | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İpek Böceği Yetiştiriciliği İle Para Kazanma

ipek böceği yetiştirme

İpek kumaşı dünya üzerinde bulunan en değerli kumaşlardan bir tanesidir. Dünyada bulunan en değerli maddelerden birisi olan ipek, ipek böceği tarafından üretilmektedir. Ayrıca gece kelebeği adıyla da bilinen ipek böceği 800 metre uzunluğa varan ipek kozaları üretebilmektedir. Son zamanlarda ise ipek böceği yetiştiriciliği yüksek kazancı sayesinde yenilikçi iş fikirlerinden bir tanesidir. Ülkemizde devlet tarafından da desteklenen ipek böceği yetiştiriciliği sayesinde birçok kişi kendisine yeni bir kazanç kapısı sağlamaktadır. Özellikle kırsal bölgelerde çok fazla rağbet gören ipek böceği yetiştiriciliği ülkemizin birçok bölgesin de yetiştirilmektedir. Ancak diğer birçok iş sektöründe olduğu gibi ipek böceği yetiştiriciliğinin de birçok püf noktası bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı ipek böceği yetiştiriciliğine başlamadan önce ilk olarak ipek böceği yetiştiriciliği hakkında gerekli bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek böceği bakımı son derece hassasiyet gerektiren bir işlemdir.İpek böceği ana besin kaynağı tut yaprağı olup genel olarak ılıman iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Açık renkli bir görünüme sahip olan ipek böcekleri yumurtadan çıktığı andan koza olana kadar 2 aylık bir zaman dilimi geçmektedir. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler çoğunlukla 20.000 tane ipek böceği yumurtası ile başlamaktadır. İpek böceği 10 gün süren kuluçka döneminde yumurtalara son derece büyük bir hassasiyet ile bakıl malıdır. İpek böceği kuluçka süresi boyunca sürekli olarak oda sıcaklığında bulunmalıdır. Kuluçka süresi boyunca oda sıcaklığını korumak için ise kuluçka alanına ısıtıcılar kurmanıza gerekmektedir. Kurulumunu yapmış olduğunuz ısıtıcılar yumurtalara 2 metre uzaklıkta olması gerekmektedir. Ayrıca kullanmış olduğunuz ısıtıcıların ise herhangi bir zararlı gaz çıkarmaması gerekmektedir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kazancı

İpek böceği yetiştiriciliği yapan kişiler kısa süreler içerisinde yüksek kazançlar elde etmektedir. İpek böceği yetiştiriciliğinin en güzel yanlarından bir tanesi ise herhangi bir donanıma sahip olmanız gerekmemektedir. İpek böceği yetiştiriciliğini yapmak için gerekli eğitimleri aldıktan sonra evinizin bir bölümünde ipek böceği yetiştirebilirsiniz. İpek böceği yetiştiriciliğine başlamadan önce ilk olarak ipek böceğinin ana besin kaynağı olan tut yaprağını temin etmeniz gerekmektedir.  İpek böcekleri yaklaşık olarak 40 gün içerisinde ipek kozası örmeye başlamaktadır. 100 kilo ile başlanılan ipek böceği yetiştiriciliğine ipek böcekleri aylık yaklaşık olarak 200 kilo ipek üretmektedir. 1 kilo ipek 50 TL den satışa sunulmaktadır. Bu da yetiştiricilere aylık yaklaşık olarak 10.000 TL net gelir anlamına gelmektedir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

İpek böceği yetiştiriciliği için devletten destek alabilmek için ilk olarak 3 yıl boyunca ipek böceği yetiştiriyor olmanız gerekmektedir. Devletin sağlamış olduğu destek sayesinde kişiler ve kurumlar yatırım yaparken devletin vermiş olduğu hibe ile harcamalarını daha planlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirmektedir. Devletten ipek böceği yetiştiriciliği için destek isterken bazı belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca alabilmek için yeterli alanınız ve ipek böceği ana besin kaynağı olan tut yaprağını temin edebileceğinize dair belge hazırlamanız gerekmektedir.

ipek böceği yetiştirme

ipek böceği yetiştirme kursları

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kursu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı ipek böceği yetiştiriciliği kursu vermektedir. 18 ve 65 yaş arası kişilere ipek böceği yetiştiriciliği kursu veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ipek böceğinin yetiştirilmesi ve ipek ürünlerinin geliştirilmesi hakkında başta kadın çiftçiler olmak üzere bütün çiftçilere gerekli eğitimleri vermektedir. çiftçilere halk eğitim tarafından verilmektedir.Kurslara kayıt olmak isteyen kişiler ise kimlikleri ile en yakın halk eğitim merkezlerine başvuru yapabilirler.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Maliyeti

İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan bir tanesi ise bütçe ile yapılmaktadır. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler il olarak 100 kilo yaş koza ile başlamaktadır. Yaş kozanın 1 kilosu ise 55 TL den satılmaktadır. Bu yüzden yalnızca yaş koza için 5500 TL bütçe ayırmaları gerekmektedir. Ayrıca ipek böceğinin kuluçka dönemi için de herhangi bir zararlı gaz çıkarmayan ısıtıcılarda alınması gerekmektedir.  Bunların yanı sıra ipek böceği yetiştirmek için en az 70 metrekare bir alana sahip olmanız gerekmektedir.

Evde Oyuncak Yaparak Para Kazanma

Evde boş boş oturana kadar bir şey yapayım, ev bütçesine katkım olsun diyenler için muhteşem bir gelir kapısı da oyuncak yapımı. Evde...

 • Site İçi Yorumlar
 • Fatih3 sene önce
 • İpek böceği yetiştiriciliği için dut yaprağının önemi büyük lakin bu yazıda dikkatimi çekti maliyet de oldukça yüksek değil. Anladığım kadarıyla her işin başı eğitim. Kursa gidip pişmek en önemlisi. Genel kültürle girersek batarız. 3 yıl dişimizi sıksak sonra devlet desteği alsak aslında güzel fikir araştırmaya değer lakin coğrafi olarak her yerde yapabilir miyiz?

  • admin3 sene önce
  • Coğrafi olarak her yer uygun ancak özellikle kırsal kesimler önerilmekte. Sebep olaraksa şehirlerde yapılan ilaçlamalardan ipek böceklerinin etkilendiği gösterilmektedir.

 • Melih3 sene önce
 • Hocam ipek böceği yetiştiriciliği yapmak için belli bir coğrafi bölgede yaşıyor olmak öenmli mi? Yoksa Türkiye’nin her yerinde yapılabilir mi? Mevsimsel değişkenlikler kazancı etkiliyor mu? Bu işe girişmeden önce bu tip bilgileri de öğrenmek isterim

  • admin3 sene önce
  • Ülkemizde ipekböceği yetiştiriciliği; arazilerin diğer tarım dallarına elverişli olmadığı yörelerde, gelir kaynakları çok kısıtlı aileler tarafından küçük ölçekte yapılan, çok fazla yatırım gerektirmeyen ve kırsal alanda gizli işsizliğin önlenmesi ve tarımsal gelirin daha dengeli dağılmasında önemli derecede etkili yardımcı bir tarım faaliyeti olarak yürütülmektedir. İpekböceği yetiştiriciliği dut yaprağının temin edilebildiği her yerde yapılabilmekte ve ülkemizin büyük bir bölümünün dut yetiştiriciliği açısından uygun bir iklime sahip olması da avantajımızdır. Ancak, kentleşmenin yoğun olduğu yerler ve ekstansif tarım alanlarında ilaçlama nedeniyle toplu ölümler görülmektedir.

 • merve3 sene önce
 • İpek böceği yetiştiriliği üretime geçtiği ilk aydan itibaren belirtildiği gibi binlerce lira kazandırıyorsa gerçekten de oldukça karlı bir iş demektir. Hali hazırda ekonominin durgun döneme girdiği göz önünde bulundurulursa yastık altı altınları ipek böceğine dönüştürmek baya mantıklı görünüyor. Halk eğitim ipek böceği yetiştiriciliği kurslarını araştıracağım umarım yakınlarda bir kurs merkezi bulabilirim.

 • Kazım3 sene önce
 • Merhabalar. İpek böceği yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istiyoruz. İlk başlangıç için ipek böceği almak istersek bize nereyi önerirsiniz. İpek böceği alabileceğimiz bir yerler biliyor musunuz.
  Bu arada devlet desteği olması güzel bir şey ama İnşAllah ilerde solucan yetiştiriciliği gibi ele ayağa düşmez. Her önüne gelen solucan yetistirdi ve şimdi adam akıllı kâr bırakmıyor. İpek böceği daha tam popüler oradan para kazanmak lazım.

 • ishana3 sene önce
 • küçükken ipek elde etmek için bahçemizde komşularımızın nasıl çalıştıklarını izlemiştim. İpek elde etmesi, işlemesi emek isteyen oldukça da değerli bir iplik. İpek böceği yetiştiriciliği ile para kazanma ise eskiden beri yapılan ve güzel kazancı olan bir iş. elbette yetiştiricililk yapacakları eğitim almaları ve bu konuda gerekli hazırlığı yapmaları çok önemli.