İflas Nedir? İflas Nasıl Ortaya Çıkar? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

İflas Nedir? İflas Nasıl Ortaya Çıkar?

iflas çeşitleri iflas açıklaması

Kurun yükselmesi, enflasyonun artmasıyla son zamanlar kötüye ülke ekonomi nedeniyle bir çok şirket zarar ettiğini açıklamaktadır. Hatta bu sürecin devam etmesi halinde iflas etme noktasını da sıkça belirtmekteler. Bunun yanı sıra ticaretle uğraşan insanların hep iflas ettiğine veya iflas kelimesini kullandığına denk gelmişizdir. Peki herkesi kullandığı bu iflas nedir? İflas derken insanlar neyden bahsediyorlar. Bunları sizler için derledik.

İflas Nedir?

İflas kelime anlamı olarak: Borçlarını ödeyemediği mahkeme kararıyla saptanan ve ilan olunan tüccarın batması olarak ifade ediliyor. İflas halinde borçlunun bütün mal varlığına el konulur. Şirketin veya bir şahıs işletmesinin iflas kararını müflisin veya alacaklıların talebi üzerine kararı sadece ticaret mahkemeleri verebilir. Müflisin haczedilen bütün mal ve haklarından bir ‘’iflas masası’’ kurularak teşkil edilir. İflas masasına bildirilmiş olan bütün mallar iflas idaresince tasfiye edilir ve alacaklı olanların alacakları bu şekilde ödenir. Alacaklarda herhangi bir tahsil bakımından öncelik yoktur. Alacaklılar belirlenen kriterlere göre sırayla ödemeleri yapılır.

İşyeri İpoteği İle Ne Kadar Kredi Alınır?

Başlıklar1 İşyeri İpoteği İle Kredi Alma2 İşyeri Potansiyeli ve Büyüklüğü Kişiler belli aralıklarda dönem dönem maddi sorunlar yaşıyor. Zaman zaman da işlerini...

İflas Nasıl Ortaya Çıkar?

İflas kararı verildiğinde iflas işlemlerinin yanı sıra bir de iflasın cezai durumu vardır. Ülkemizde iflas etmiş her firma iflasın ne şekilde olduğunun tespiti için açılan bir yargılama sürecinden geçer. Bu yargılama sürecinden sonra çıkabilecek iki sonuç vardır. Bunlar: Taksirli İflas ve Hileli İflas sonuçlarıdır.