Hisse Senedi Nedir? Kimler Hisse Senedi Çıkarabilir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Hisse Senedi Nedir? Kimler Hisse Senedi Çıkarabilir?

hisse senedi nedir kimler alabilir

Piyasadaki kıymetli evraklardan biri de hiç şüphesiz hisse senedidir. Hisse senedi nedir? Hangi şirketler hisse senedi çıkarabilir? Bunun gibi aklınızda yer alan soruları gidermek için bu soruları sizler için cevapladık.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklardır. Bir şirketten hisse senedi alan kişi o şirketin aldığı hisse kadar ortağı sayılır. Hisse senedi yoluyla şirkete ortak olan kişi yönetim kuruluna katılma, oy hakkı gibi haklar ve sorumlulukları bulunmaktadır. Ancak her şirket hisse senedi çıkaramaz. Bir şirketin hisse senedi çıkarabilmesi için SPK’dan izin alması gerekmektedir. Ayrıca her sermaye şirketi hisse senedi çıkarma yetkisine sahip değildir.

Çeyiz Parası, Evlilik İkramiyesi Nedir?

Çeyiz parası Sosyal Güvenlik Kurumundan ölmüş olan anne veya babasının aylığını alan kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği evlenme yardımıdır. Evlilik ikramiyesi...

Kimler Hisse Senedi Çıkarabilir?

Hisse senedi çıkarma yetkisi olan kurum ve kuruşlar Anonim Şirketler, Sermayesi paylara bölünmüş olan komendit şirketler ve Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, Sigorta şirketli gibi bağlı ortaklık olan şirketlerdir. Bu bahsettiğimiz gibi hisse senedi çıkarma yetkisi olan şirketler hisse senetlerini piyasaya çıkartarak gelir elde etmeyi amaçlarlar.