Gelir Vergisi Nedir? Gelir Vergisi Ödenmek Zorunlu mu? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Gelir Vergisi Nedir? Gelir Vergisi Ödenmek Zorunlu mu?

gelir vergisi ödenmezse ne olur

Her vatandaş geliri, mal varlığı, taşınmazı tutarında gelir vergisi ödemek zorundadır. Gelir vergisi nedir? Gelir vergisi hangi unsurlara göre hesaplanır? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik. Vatandaşların gelir vergilerini ödemeleri zorunludur. Türkiye kanunlarına göre vatandaşlar, kazançlarının çeşitliliğine göre farklı şekilde gelir vergilerini ödemektedirler.

Gelir Vergisi Nedir?

Gerçek kişilerin yani hukukta hak edinebilen ve yetki kullanabilen kurumsallaşmamış kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergilere gelir vergisi denir. Gelir bir kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanca denir. Gelir vergisine tabii gelirler ‘’Gelir Vergisi Kanunu’’nda açıkça belirtilmiştir. Gelir Vergisi Kanunu’na göre gelire giren kazançlar: Ticari Kazançlar, Zirai Kazançlar, Ücretler, Serbest Meslek Kazançları, Gayrimenkul Sermaye İratları, Menkul Sermaye İratları, Diğer Kazançlar ve İratlar olarak belirtilmiştir.

Dolar, Euro, Döviz En Karlı ve En Yüksek Fiyata Nerede Bozdurulur?

Başlıklar1 Döviz Bozduracak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler2 Döviz Bozdurulabilecek Yerler3 Döviz En Yüksek Karla Nerede Bozdurulur? Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu süreçten dolayı...

Gelir Vergisi Ödenmek Zorunlu mu?

Adresi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunanlar, Türkiye’de 1 sene içerisinde 6 aydan fazla oturanlar gelir vergisi ödemeye mecburdurlar. Gelir vergisi 2 eşit taksit halinde ödenir. Kişinin geliri basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşmuyorsa ilk taksit mart ayı sonuna kadar, ikinci taksit temmuz ayı sonuna kadar ödenir. Eğer kişinin geliri ticari kazançlardan oluşuyorsa ilk taksit şubat ayı sonuna kadar, ikinci taksit ise haziran sonuna kadar ödenir.