Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Hayatın giderek pahalılaştığı, taksitsiz ve borçsuz ev almanın mümkün olmadığı zamanlarda krediler devreye girer. Peki, herkes kredi çekmekte özgür müdür? Emekliler dahil çalışma hayatı boyunca kazanmış olduğu birikim ev almaya yetmeyince banka kapıları aralanır.

Emekliler Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Finans gücünü destekleyici nitelikte olan krediler emekliler için de geçerlidir. Emekli olmuş bir kişinin daimi olarak bankaya yatan bir maaşı olmasından dolayı bankaların en çok sevdiği müşteri türüdür. Fakat konut kredisi kullanabilmesi için uyması gereken bazı şartlar mevcuttur.

Emekli Kişinin Konut Kredisi Kullanabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yaş itibari ile ileri yaş 65 ila 70 yaş sınırında olan bir kişi konut kredisinde uzun vadeli taksite yönelemez. Yönelmiş olsa bile banka kendini garanti kapsamına almak durumundadır. Bunun en kolay yolu ise birinci derece akrabalardır. Kredi ödemesi süren bir emekli vefat etmesi durumunda borcu birinci derece akrabalara kalır. Oğlu, kardeşi, eşi gibi yakınlık derecesi bulunan kişiler bu borcu ödeme ile yükümlü tutulur. Sadece hayat sigortası yaptırmış kişiler için bu şart geçersiz sayılır.

Emekliye Hangi Durumlarda Konut Kredisi Verilmez?

Yaş sınırına bakıldıktan sonra, emekli kişinin geçmişte oluşmuş kredileri, kredi kartları ödemeleri dikkate alınır. Ödemede sıkıntı yaşatmış ve kara listeye alınmış ise banka konut kredisi talebini reddeder. Bu durumda konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve benzeri krediler için talepte bulunamaz. Konut kredisinin çıkması halinde evin belli bir miktarı üzerinden kredi alabilir. Bu da bankanın göndermiş olduğu ekspertiz ile belirlenir. Görevli memurun evinize biçtiği değer üzerinden yüzdelik olarak kredi sağlarsınız. Verilen kredi bu değerin üzerine çıkmaz. Dosya masrafı ve ekspertiz masrafınız çekeceğiniz kredi içerisinden düşülerek hesabınıza yatırılır.