Dünyanın En Değerli Para Biriminin Kuveyt Dinarı Olmasının Nedeni? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Dünyanın En Değerli Para Biriminin Kuveyt Dinarı Olmasının Nedeni?

Dünyanın en pahalı para birimi olan Kuveyt Dinarı’nın bu kadar değerli olmasının altında zekice tasarlanmış bir strateji yatıyor. Kuveyt, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ve petrol alımı yapan hemen her ülkenin yolunun düştüğü bir ülke. Bu nedenle birçok ülkeyle petrol ticareti yapıyor. Tabi birçok ülkenin bu ülke petrollerine ihtiyacı olduğu için Kuveyt Hükümeti de bu ticaretlere bir şart koymuş. Bu şart sayesinde de Kuveyt Dinarı dünyanın en değerli para birimi olmuş.

Kuveyt, kendisinden petrol almak isteyen devletlere petrol alımını sadece benim paramla alabilirsiniz diye şart koşmuş. Yani burada öyle Euro, Dolar, Sterlin falan değil benim param geçer diyor. Böylelikle petrol almak isteyen ülkeler önce elindeki para birimini (dövizi) Kuveyt Dinarına bozduruyor ve ödemeyi bu şekilde gerçekleştiriyor. Bu gereklilik nedeniyle yabancı ülkeler milyonlarca Dolar’ı, Euro’yu, Kuveyt Dinarı’na çevirerek, tekrar bu parayla ödeme yapıyor.

Bu sayede hem Kuveyt Dinarı ülke içerisinde kalmış oluyor hemde sattıkları para üzerinden döviz karı da sağlıyorlar. Genellikle Dolar veya Euro üzerinden ödeme yapıldığı için ülkenin döviz rezervleri de müthiş bir seviyeye ulaşıyor. Petrol kaynağına birazda zeka eklenince muhteşem bir sonuç ortaya çıkıyor.

Kuveyt Dinarının Türk Lirası Cinsinden Değeri

1 Kuveyt Dinarı Kaç TL

Kuveyt Dinarı Değeri Ne Kadar

Kuveyt Dinarı bırakın Türk Lirasını, dünyanın bütün para birimlerine karşı değer olarak büyük bir fark atmış durumda. Şu an için 1 Kuveyt Dinarı yaklaşık olarak 20 TL‘ye denk geliyorken, dolar olarak da 3.30$ ediyor. Kuveyt Dinarının değerine dünya üzerinde en yakın para birimi bir diğer Arap ülkesi olan Bahreyn Dinarı. Küçük bir ülke olmasına rağmen müthiş bir servete sahip olan bu ülkeler, milyarlarca varil petrola sahip.