Çeyiz Parası, Evlilik İkramiyesi Nedir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Çeyiz Parası, Evlilik İkramiyesi Nedir?

Çeyiz parası Sosyal Güvenlik Kurumundan ölmüş olan anne veya babasının aylığını alan kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği evlenme yardımıdır. Evlilik ikramiyesi veya evlilik ödeneği olarak ta adlandırılır. Çeyiz parası ödeneğinden sadece anne ya da babasının ölüm maaşını alan kız çocukları yararlanabilir. Erkek çocuklara bu ödeme yapılmamaktadır.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

– Çeyiz parası yani evlenme ikramiyesi alabilmek için öncelikle ölen anne veya babanın kız çocuğunun ölüm aylığı alıyor olması gerekmektedir.

– Ölüm aylığı alan kız çocuğunun ölüm aylığı alıyorken resmi nikah ile evlenmesi gerekmektedir.

– Çeyiz parası ödemesi her kız çocuğu için tek sefer ödenir, boşanıp yeniden evlenen kadınlar bu ödenekten tekrar yararlanamazlar.

– Eşinin ölümü nedeniyle ölüm aylığı alan kadınlara tekrar evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödemesi yapılmaz.

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için gerekli belgeler ise şöyle: Kimliğin, evlenme cüzdanın ve başvuru yaptığın kurumdan alacağın dilekçe

Çeyiz Parası Miktarı Ne Kadardır? Başvuru ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası ölüm aylığının iki senelik tutarı kadardır. Bir başka ifade ile ölüm aylığının 24 katı olarak hesaplanır ve ödenir. Ölüm aylığı 900 TL olan kişi çeyiz parası olarak bu miktarın 24 katı olan 21600 TL alır. Hak sahibine bu tutarın ödenmesinin ardından anne veya babası nedeniyle aldığı ölüm aylığı kesilir. Ancak hak sahibi kız çocuğun boşanması durumunda ölüm aylığı ödemesine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tekrar başlanır. Ancak boşanma iki yıl dolmadan gerçekleşirse; tekrar ölüm aylığı bağlanması için çeyiz parasının alındığı tarihten itibaren iki yıl geçmesi gerekmektedir. Çeyiz parası talepleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İl veya İlçe Müdürlüklerine yazılacak olan dilekçe ile yapılır. Çeyiz parası ödeneği, talebi uygun bulunan hak sahibinin belirtmiş olduğu banka veya finans kuruluşundaki hesabına tek seferde yatırılır.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri e-devlet ve ALO 170 üzerinden yapılabiliyor.