Çek Bozdurma Hesaplama | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Çek Bozdurma Hesaplama

çek bozdurma

Çek bozdurma 2019 yılında devam ediyor. Elinizde bir çek varsa vade gününü beklemeden de bozdurabilirsiniz. Çek kıran bankalar ve faktoring firmalar günü gelmemiş çekleri uygun çek kırdırma maliyeti ile nakde çeviriyorlar. Aynı gün içerisinde para ihtiyacına çözüm oluyorlar. Sizde Ziraat Bankasında uygun oranlarda elinizdeki çeki kolayca kırdırabilirsiniz.

Çek Kırdırma Masrafı ve Komisyon Ücreti

Çek ve senet ticari hayatta hala en çok tercih edilen ödeme ürünlerindendir. Yanında nakit taşımak istemeyen veya ileri bir tarihe göre ödemelerini ayarlamak isteyen kişiler çek kullanıyor. Gerçekleştirdikleri alışverişlerde çekleri değerlendiriyor. Üstelik şu an çek kıran bankalar faktoring firmalar oldukça çoktur. Fakat önemli olan daha düşük çek kırdırma masrafı ve komisyon karşılığında çeki kırdırmaktır. Kişinin çeki üzerinde yazan vadeden önce tahsil etmek istemesi durumunda kullanabileceği bir diğer yöntemde çek bozdurma olarak bilinen yöntemdir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin çekin bir fatura karşılı verilen hizmete bağlı olarak alınması durumunda bankadan çek kırdırma ya da faktöring firmaları üzerinden bu işlemi yapmaları mümkündür. Ancak çekin vadesinden önce tahsil edilmesi nedeniyle belirli bir komisyon ve masraf tutarı kesintisi yapılacaktır. Yani çekin üzerinde yazan tutardan belirli bir kesinti yapılarak çek kırdırma komisyonu düşülüp kalan tutar ödenecektir.

Vade süresini beklemek istemeyen kişiler çek kırdırmayı bir kaç seçenek ile gerçekleştirebilirler. Bu seçenekler şu şekildedir;

Kuyumcular

Bankalar

Faktöring Şirketleri

Bu maddelerden ilki olan kuyumcular çekleri belirli bir komisyon karşılığında kırabilirler. Bu komisyon genelde %10 ile %15 arasında değişir.Bu oran üzerinden sizde Çek bozdurma hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Kuyumcuya gidip çek kırdırma yapmak istediğinizi söylediğiniz zaman büyük kuyumcular dahil hemen her yerde alacağınız paranın bir kısmını komisyon olarak vermeniz şartıyla paranızı alabilirsiniz. Her ilde bulunan faktöring şirketleri ise hizmet ve mal satışlarından doğan vadeli, fatura ve fatura yerine geçecek olan senet ve çek gibi belgelerin tahsilatının komisyon yolu ile yapılmasını sağlar. Bu firmalar aracılığı ile çeklerinizi %10 ve %20 komisyon arasında bir değerle kırdırabilirsiniz.

https://www.kredivepara.com/cek-kirdirma-faizi-orani-kactir-ve-hesaplamasi/

Kanunlar gereğince banka elinde çeki bulunduran kişinin ibraz ettiği tarihte ödemekle yükümlüdür. Yani çekin üzerinde yazan vadenin yasal bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Ancak ticaret hayatında çekin üzerinde yazan vadeden önce bozdurulması kişinin ticari itibar kaybı yaşamasına ve ticaret hayatında son derece büyük zorluklar yaşamasına neden olur. Çünkü çeki yazan kişi çekin vadesinden önce bozdurulmasını hoş karşılamayacaktır.

Çek Bozdurma Ücreti

Bazı mal satışları sırasında ücret çek ile verilmekte olup, çekler ise belli vadelere bağlı olarak verilmektedir. Buna göre ise verilen çek acil nakit ihtiyacı sırasında vadesi dolmadan bozdurulmasına yani kırdırılmasına çek bozdurma denmektedir. Çek bozdurma ücreti ise bu sırada devreye girmekte olup, vadesi dolmayan çekin bozdurulması sırasında çek bedeli üzerinden belli bir pay alınmaktadır.

Faturasız Çek Kırdırma

Faturasız çek kırdırma işlemleri aslında tehlikeli olarak kabul edilmekte olup, bunu faktöring şirketleri yapsa da kırdırmak isteyen kişinin bilgilerini hatta sicilini kontrol ederek bu işlemi gerçekleştirmektedir. Bunun nedeni ise çekin karşılıksız olup, olmadığını öğrenmektir.

Çek Kırdırma Oranları

Çek kırdırmak isteyen kişiler yukarıda da belirttiğim üzere çek bedeline göre belli oranları kıran kişi tarafından alınmaktadır. Bu oranlar bankadan bankaya ya da faktöring şirketinden şirketine göre değişkenlik gösterse de genellikle ortalama çek tutarına göre çek kırdırma oranları yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu oranlara etki eden bir diğer durum ise çekin vade süresidir.

Diğer bir madde olan bankalar ise aslında çeklerin bozulması gereken en doğru yer olur. Ancak vade süresi beklemeden çek kırdırma işlemi bankalarda yapılırsa herhangi bir komisyon verilmez. Size çeki veren kişiler çekin üzerine yazdığı tarihte çekip çekmemeniz size kalmış bir durumdur. Etik olarak doğru olmayan erkenden çek bozdurması bazı durumlarda kişilerin kullandığı bir çek kırdırma yöntemi olarak bilinir. Hesapta yeterli para bulunması durumunda çekin üzerindeki tarihe bakmaksızın sizin paranızı vermeleri gerekiyor. Genelde bankalar çekin üzerindeki tarih gelmediği için hesap müsait değil diyerek sizi oyalamayı tercih ederler. Bu durum karşısında yapacağınız ilk iş ise bankacıya ‘’madem öyle o zaman çeki yazdırıyorum’’ demek olmalıdır. Bu sözü duyan bankacılar hemen ödemenizi yaptıklarını göreceksiniz.

KAYNAK: www.kredivepara.com