Cari Oran Nedir? Cari Oran Nasıl Meydana Gelir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Cari Oran Nedir? Cari Oran Nasıl Meydana Gelir?

cari oran ne anlama gelir

Bir işletme için en önemli detaylardan biri de hiç şüphesiz cari orandır. Peki cari oran nedir? Sorusunu sizler için cevapladık. Cari Oran’ın işletme açısından önemi şüphesiz her ekonomist tarafından bilinir. Dönen varlıkların kısa vadeli yükümlülüklere bölünmesi sonucu ortaya çıkan Cari Oran, borçların ödenebilme potansiyelini gösterir.

Cari Oran Nedir?

Cari oran, bir işletmenin dönen varlıklar toplamının vade olarak 1 yıldan daha kısa süreli ödenmesi gereken borçlardır. Kısacası cari oran bir yıl içindeki borçların ödenebilme potansiyelini gösterir. Cari oran; işletmenin sermayesinin yeterli büyüklüğe sahip olup olmadığını ve net işletme sermayesinin de hesaba katılmasıyla birlikte doğru analiz yapılabilmesi için imkanları gözler önüne sermektedir.

İşletmenizin Büyümesini Sağlamak İçin İzlenecek Stratejiler

Dünyanın en başarılı şirketlerinin pazardaki uzun ömürlü olmasını ve gücünü kaybetmemesini sağlayan en önemli unsur, doğru alışkanlıklara sahip yöneticiler tarafından idare ediliyor...

Cari Oran Nasıl Meydana Gelir?

Cari oran yıl içindeki dönen varlıkların kısa vadeli yükümlülüklere bölünmesiyle elde edilir. Bir işletme için ideal cari oranının 1.5- 2 bant aralığında olması idealdir. Gelişmemiş ülkeler veya gelişmekte ülkelerde işletme sahibi olan şahıslar gelişmiş ülkede işletmesi olan şahıslara göre cari oranının yüksek olması normaldir. Çünkü gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde bankaların uzun vadeli kredi sağlamaktaki zorlukları, öz sermayelerin yetersizliği, enflasyonun yüksek olması, fon olanaklarının daha sınırlı olması gibi sebeplerden dolayı işletmelerin cari oranlarının açığı oluşmasında başlıca nedenlerden biridir.