Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

Borsa ne demek

, alıcı ve satıcının yüz yüze gelmesine gerek kalmaksızın aracılar sayesinde bir arada bulunduğu alış-veriş yapılan bir pazar olarak tanımlanabilir. Alıcı ve satıcı kendi arasında hisse senedi, bono ve tahvil gibi çeşitli yatırım araçları el değiştirmekte ve alım satım yapılabilmektedir. Borsada olmak için çok yüksek paralara ihtiyacınız yoktur. İster 100 TL isterseniz milyonlarınız olsun bu pazar herkese açık bir alandır.

Borsada fiyatlar nasıl şekillenir?

Borsada fiyatlar, alıcının talebine göre şekillenir. Arz ve talep olarak isimlendirilen bu durumda eğer doğru tahmini yaparsanız para kazanmanız mümkündür. Borsada para kazanmak mümkün; ama elbette belirli bilgi birikimine sahip olmak, iyi analiz etmek ve uygun strateji ile ilerlemek önem arz etmektedir. Bir hisse senedi satın almak size para kazandırmaz, aksine alacağınız zaman ve elden çıkaracağınız zamanı iyi belirlemek borsanın en önemli kurallarındandır.

Peki, Borsaya nasıl başlamalıyım?

İşin belki de en kolay kısmı budur. Resmi bir yatırımcı bularak ve bu yatırımcıların tüm şartlarını iyi değerlendirerek seçiminizi yapmanız mümkündür. Yatırımcı seçerken mutlaka komisyon oranlarını ve işlem ücretlerini de gözden geçirmelisiniz. Hesabınızı açtırdıktan sonra dilediğiniz miktarda parayı borsaya yatırarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kaç para yatırabilirim?

 dilediğiniz bedel ile işlem yapabileceğiniz bir alandır. Önemli olan elbette doğru zamanda doğru adımlarla alışveriş yapabilmek ve kazançlı çıkabilmektedir.

Borsada ne alıp satabilirim?

denilince akla genel olarak hisse senedi gelir, ancak bono, endeks, tahvil ve döviz gibi çeşitli alım yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Borsada başarılı olmak için tek bir alanda yatırım yapmanız asla önerilmez. Hem risklidir, hem de kısa sürede kazanç sağlayan bir kaynak olmaktan çıkar. Elinizde yatırmak istediğiniz paranızı çeşitli alanlarda pay ederek kazanma şansınızı yükseltebilirsiniz. Bir miktar paranızı dövize bir miktar paranızı hisse senedine yatırmanız daha şanslı ve daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Hisse senedi tercih ettim, fiyatı sürekli değişir mi?

pazarında arz ve talep durumuna göre sürekli bir değişiklik vardır. Eğer aldığınız hisse senedi değer kazanıyorsa talep de artacağı için fiyatında artma yaşanması mümkündür. Bu durumu etkileyen en önemli şey ise dünya ve ülke ekonomisindeki gelişmelerdir.

Borsada kaybeder miyim?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da kazanma şansınız olduğu kadar kaybetme riskiniz de vardır. Önemli olan ise yatırım yapacağınız alanı iyi seçmek, araştırmak ve acele etmeden sabırla ilerlemektedir. Zaman içinde deneyiminiz arttıkça kazanma şansınız da aynı şekilde artacaktır.