Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir?

bono ne anlama gelir

Bono hisse senetleri dışında bildiğimiz kıymetli evraklardan biridir. Bono nedir? Bono çeşitleri nelerdir? Bunları sizler için bir araya getirdik. Bonolar, vade süresiyle alakalı olmaktadır. Menkul kıymetler grubunda yer alan bonoların çeşitleri de bulunmaktadır.

Bono Nedir?

Vadesi 60 günden az 360 günden fazla olmayan, çıkarılan kurum tarafından ödeme, ispat ve teminat amacıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. Ekonomik nitelikleri nedeniyle kredi aracı olan bir menkul kıymet olduğu için bono yerine senet kelimesi de kullanılmaktadır. Borçlu olan kişi ödeme için ayıracak nakit parası olmadığı için nakit ödeme yapmak yerine alacaklısına bono verir. Bu şekilde vadesi geldiği zaman ödemek üzere borçlanmış olur. Bono alacaklı tarafından 2 şekilde tahsil edilmektedir. Birincisi; ödeme zamanı geldiği zaman alacaklının, borçluya başvurarak tutarı tahsil etmesi ve senedi vermesi şeklindedir. İkincisi ise alacaklı ödeme zamanı gelmeden bir bankaya gider ve senedi iskonto ettirerek bedeli tahsil eder. Borç vadesi geldiği zaman borçlu kişi borcunu bankaya ödemek zorundadır.

Kripto Paraları Bozdurmak İçin En Uygun Türk Borsaları

Başlıklar1 Türkiye’deki Kripto Para Borsaları1.1 Paribu1.2 BtcTurk1.3 Koinim1.4 Koineks Yıllardır hayatımızda olan ve kullanım alanı gittikçe genişleyen Kripto Paraların çok yakında nakit...

Bono Çeşitleri Nelerdir?

Bonoların basıldığı yer ve kullanım amaçları ile ilgili olarak Hazine Bonosu, Altın, Gümüş ve Platin Bonoları, Banka Bonoları ve Finansman Bonoları olmak üzere 4 çeşidi bulunmaktadır.