Banka Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Banka Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

kredi notu hesaplama

Ekonomik etkenlerin en çok önem arz ettiği bu günlerde bankalar veya finans kurumları ile işi olmayan bulunmamaktadır. Acil para veya kredi ihtiyacı durumunda ilk adres olarak uğrayacağımız bankaların da kredi çıkarma hususunda bazı kriterleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki kredi notudur. Ancak çoğu banka müşterisi kredi notu nedir, kredi notu neye göre nasıl belirlenir bilmemektedir. Banka ile borç alışverişlerinizde yani kredi işlemlerinizde başvurularınızın onaylanması için ilk sorgulanan müşterilerin kredi notlarıdır. Bu kredi notlardı nasıl hesaplanır, gibi bir çok soruya cevap vermeye çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

Bir birey olarak özgür iradeniz ile yapmış olduğunuz tüm finansal hareketler belli başlı nedenlerle takip altına alınmaktadır. Ülkemizde KKB tarafından yapılan bu hareketlerin analiz sonuçları olarak belirlenen puan sistemine kredi notu adı verilmektedir. Tüm finansal kurumların ortak olarak bağlandığı KKB sistemi neticesinde sizin kredi verilmeye uygun olup olmadığınız veya kredi verilmesi sonucunda paranın geri dönüş aşamasındaki risk ortalamanız ortaya çıkarılmaktadır.

Bilgisayar Başında Para Kazandıracak 5 İş Fikri

Başlıklar1 1-Yazarlık Yaparak Makale Yazıp Satın2 2-İnternet Üzerinden Ders Verin3 3-Sosyal Medya Alışverişi ile Kazanın4 4-Online Satış Yaparak Kazanç Sağlayın5 5- Twitch...

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Bir bankaya kredi için başvurduğunuzda bakılacak ilk kriterlerden birisinin kredi notu olduğunu belirmiştik fakat kredi notu tek başına kredi veya finansman desteğinde etkili değildir. Kredi notu hesaplamasında geçmiş hareketleriniz baz alındığından dolayı, başvurduğunuz andan itibaren verilere ulaşılamamaktadır. Bu nedenle sosyal güvenceniz, mevcut çalışma durumunuz, sahip olduğunuz gayrimenkuller gibi başka kriterler de kredi hesaplama araçlarında eklenmektedir.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Bu kadar hassas olan kredi notu belirlenmesi işi KKB bünyesinde kurulan Findex aracılığı ile sağlanmaktadır. Ülkemizde bulunan 9 büyük bankanın KKB’yi kurması neticesinde elinde ciddi bir veri tabanı olmasından ötürü de gerekli bilgilere tek elden sahip olunabilmesi ve tek bir sonuca ulaşılabilmesi açısından önemlidir.

Kredi notunun kredi çıkıp çıkmaması konusunda tek başına bir etken olmadığından bahsetmiştik. Bu etkenlerden bir tanesi de, bankaların kendi müşterilerine gösterdiği avantajlardır. Eğer bir kişi kendi bankasının kredisi için başvuruda bulunursa, kredi notundaki küçük eksiklikler, bankanın ona vereceği müşteri puanı ile avantaj haline dönüşebilmektedir.