Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

banka hesabı nasıl kapatılır

Banka hesabı açmak için tüm bankalarda yapılan işlemler son derece kolaylaştırıcı, zaman almayan ve yormayan işlemlerdir. Ancak iş banka hesabı nasıl kapatılır meselesine gelince, bu işlemler biraz daha uzun sürer. Bunun nedeni basittir, bankalar müşteri potansiyellerini büyütmek ve daha fazla kar etmek isterler. Hesap kapatma işlemi onların işine gelmez. Ama tabi bu demek değildir ki, bankalarda hesap kapatma işlemi sizi günler boyu süründürür. Hayır öyle bir durum yok. Sadece bunun için uygulanan prosedürler ve sizi hesap kapatmamaya yöneltecek bazı sorular ve yeni cezbedici teklifler gelebilir. Fakat yine de siz kesin olarak hesap kapatmak isterseniz, bunu kolaylıkla yapabileceksiniz. Öncelikle, bankalarda hiç işinize yaramayan tüm hesaplarınızı kapatmak için şubeye giderek dilekçenizi verin, prosedürü işletin.

Gereksiz Hesapları Kapatmak En İyisidir

Gereksiz yere boş duran banka hesaplarınızdan olası komisyon yükleri oluşmasın diye, tamamen kapatmak daha iyidir. Her bankanın hesap kapatma prosedürü aynı değildir. Mesela Akbank hesabınız varsa mobil uygulama indirerek bile evinizde hesap kapatma yapabilirsiniz. Bu noktada banka hesap kapatma ile ilgili 2014 yılında 180 gün/ 6 ay süre ile hiçbir para hareketi olmayan hesapların kapatılması için, 30 gün süre verilmesi ile ilgili alınmış bir karar var. Bankalar 6 ay hareketsiz olan hesaplarınızı kapatmadan önce, size bir uyarı gönderirler. Cevap alamazlarsa, bu kez hesap işletim ücretleri ve banka komisyonları tahsil edilebilecek. Bunun önüne geçebilmek için, banka hesabı açtığınız şubeye giderek, kimlik numaranızla başvurun ve hesabı kapatmak istediğinizi belirtin. Birkaç dakikalık işlem sonucunda hesabınız kapatılacaktır. Bazı bankalar, dilekçe vermenizi isteyebilirler. A4 kağıdı ve kalemi yanınıza alarak hemen orada dilekçenizi yazarak işleme koydurabilirsiniz.

Hesap Kapatma Ne İşe Yarar?

Bankaların para transfer hizmetinde çok yararlı oldukları kesin, ancak kullanmadığınız hesaplarınız için neden işletim hizmet masraflarını ödeyesiniz ki? Hesap kapatma özellikle atıl hesap kapatma sizi gereksiz işletim ücretlerinden korur. Aynı zamanda Akbank hesap kapatma işlemleri de İnternet bankacılığı ve Mobil Uygulama üzerinden gerçekleştirebileceğiniz basit işlemler arasında yer alır.