Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir? | İyi Getiri - Para Kazanma Portalı

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

asgari ücretliye kredi

Gelir durumu ne olursa olsun, hemen hemen her vatandaşımız nakit sıkıntısı ile defalarca kez karşı karşıya kalmıştır. Bu zamanlarda çözüm bulmak ve rahata kavuşmak isteyen kişilerin ilk tercih ettikleri yöntem ise, şüphesiz banka kredileridir. Her geçen gün güncellenen kredi paketleri ile müşterilerine destek olmak isteyen bankalar, onların gelir durumlarını ve banka sicillerini göz önünde bulundurarak destek sağlamaktadır. Bundan dolayı da nakit sıkıntısı çekenlerin başvurdukları ilk yöntem, avantajlı krediler olmuştur.

Bankalar kişiler için kredi desteği sağlarken yukarıda da belirttiğimiz gibi onların gelir durumlarına uygun miktarda destek sağlamaktadır. Böyle bir durumun söz konusu olması, asgari ücrete kredi almak isteyen kişiler için ne kadar bir bütçe verileceğinin merak edilmesine de neden olmuştur. Serbest meslek ile meşgul olanlar ya da yüksek bir maaş ile hizmet sektöründe çalışanlar için bu durum çok fazla sorun teşkil etmese de, asgari ücret ile çalışan kişileri oldukça düşündürmektedir.

Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Çıkar?

Bankalara yapılacak olan kredi başvurularında, onlardan genel olarak bazı bilgiler talep edilecektir. Fakat, kredinin türü ne olursa olsun bankanın talep edeceği belgelerden ilki gelir belgesidir. Bankaların böyle bir şarta uygun hareket etmesindeki nedenlere bakacak olursak; kişilerin maaşlarına göre en uygun miktarın belirlenmesi, kişilerin ödeme yaparken sıkıntı çekmemesi ve yaşamsal faaliyetlerini karşılayacak miktarda gelirlerinin olmasının istenmesidir.

Bankalar kullanıcı odaklı yaptığı bu hesaplamaların yanı sıra, kişilere sundukları finansmanın geri ödenmesini de garanti altına almak istemektedir. Bundan dolayı da, asgari ücret ile çalışan kişilere verilecek kredi hesaplanırken, maaşın yüzde 40 ya da yüzde 60’lık kısmının aylık taksit olarak belirlenmesi hesaplanmaktadır. Zaman zaman bankaların sunduğu bu oranlar, yüzde 75’e kadar da çıkabilmektedir. Asgari ücrete kredi alacak olan kişiler için bir hesaplama yapacak olursak; ele geçen ücretin 1000 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Banka burada yüzde 60’lık miktarı göz önünde bulundurarak onlara bir kredi verecekse;  12 aylık vade için 7 bin 200 lira, 24 aylık vade seçeneği için 14 bin 400 lira ve 36 aylık bir vade seçeneği belirlenmesi halinde de 21 bin liralık kredi desteği sağlayacaktır.

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Başlıklar1 Emekliler Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıdır?2 Emekli Kişinin Konut Kredisi Kullanabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?3 Emekliye Hangi Durumlarda Konut Kredisi...

Asgari Ücretlilerin Kredi Çekebilmesi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kişiler düzenli bir işe girdiklerinde ve maaşlarını bankaya belgeleyle bildirdiklerinde, istedikleri şekilde kredi kullanabileceklerini düşünmektedir. Fakat, yukarıda da görüleceği üzere, bankanın sunduğu krediler doğrudan gelir durumu ile alakalıdır. Bunun yanı sıra, kişilerin aldığı gelir için verilebilecek sınırın daha üstünde bir kredi başvurusu yapılmışsa, banka burada iki özelliği sizler de arayacaktır. Bunlardan ilki kredi notunuz, ikincisi ise kredi geçmişinizdir.

Asgari ücrete kredi alırken sizde aranacak bu iki özellik, hem sizin daha üst sınırlarda kredi almanızın önünü açacak hem de kefil sunma sorununu ortadan kaldıracaktır. Bankalar sizin geçmiş bankacılık işlemlerinize bakarken, her yerde karşınıza çıkan Findeks sistemi üzerinden sorgulama yapacaktır. Bu sorgulama işleminin sonrasında, bankalar ile çalışmaya başladığınız ilk günden bu güne kadar geçen sürede ne kadar kredi kullandığınız ne kadar borç gecikmesi yaşadığınız ya da kredi notunuzun kaç olduğu gibi faktörlere dikkat çekecektir. Eğer asgari ücrete kredi almak istiyorsanız, Findeks sorgulama işleminin ardından kredi notunuzun en az 1300 seviyesinde çıkması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bankalardan bu zamana kadar kullandığınız hiçbir ürünün borcundan kaynaklanan bir ceza da almamış olmalısınız. Aksi taktirde banka sizin yaptığınız başvurunuzu kredi notunuz ya da gelir durumunuza bakmadan reddedecektir.

Asgari Ücrete En Kolay Kredi Veren Banka Hangisi?

Asgari ücrete kredi alınmak isteniyorsa, her şeyden önce yukarıdaki durumları karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa hem işlerin hızlı bir şekilde ilerlemesi hem de bankanın size daha yüksek bir ihtimalle kredi sunmasını istiyorsanız, her ay düzenli olarak maaşınızın yattığı bankaya yönelmelisiniz. Eğer maaşınızı almış olduğunuz bankaya kredi başvurusunda bulunacaksanız, sizden uzun şartlar da talep edilmeyecektir. Çünkü, banka sisteminde kayıtlı olan bir gelir tablonuz, bu tabloya ek olarak da maaşınızın düzenli bir şekilde yatırıldığına dair belge bulunacaktır. Bu da işlemlerin çok hızlı bir şekilde ilerlemesine ve kısa sürede asgari ücrete kredi almanıza neden olacaktır.